Aukce dTestu: Nenechte se uchlácholit

Asi málokoho minula informace o aukci energií, kterou v loňském roce pořádal dTest. Výsledky této aukce byly zajímavé a domácnosti se díky ní dostaly k cenám, které patřily k nejlepším na trhu. Výhercem byla firma Europe Easy Energy a.s., která patří do skupiny dodavatelů ve vlastnictví Bohemia Energy. Vzhledem k tomu, jak lákavá tato nabídka byla, a vzhledem ke zvolenému dodavateli jsme očekávali s napětím, jaký bude vývoj v dalších letech.

 

Ceny vyjednané v aukci byly na jeden rok. Brzy začnou zákazníkům tyto fixace cen končit a již nyní se ukazuje, že domluvená spolupráce možná nebude tak průhledná a férová, jak by se mohlo jevit.

Zákazníci, kteří aukce v loňském roce využili, obdrželi nebo obdrží pěkně napsaný email od obchodního ředitele dodavatele. V emailu je uvedeno, že na další období byly opět vysoutěženy atraktivní ceny a že, cituji: „Jsou stejně výhodné jako ty, které byly dosaženy v letošní aukci…“. Tato tučně zvýrazněná věta v podstatě uvádí pravdivou informaci, nicméně při letmém pročtení emailu vzbudí jeho celkové vyznění dojem, že ceny zůstávají stejné a šetří se stejná částka jako v předchozím roce.

Potvrdili mi to lidé, kteří aukce dTestu využili a se kterými jsem mluvila. Všichni si mysleli, že cena zůstává nadále stejná. Byli uchlácholeni vyzněním emailu a dál po cenách nepídili.

 

Jaká je však realita?

U jednotarifní sazby elektřiny se cena (za MWh) zvyšuje o přibližně 34 % a u plynu dokonce o 45 %.

Ve zmíněném pěkně napsaném emailu však o tomto zdražení není ani slovo. Podobá se to trochu strategii tichého a nenápadného zdražování, kterou jsme mohli pozorovat již u několika dodavatelů.

 

Přitom se zdražení do nákladů domácností promítne dost výrazně:

  • U elektřiny domácností, které ji používají jen na běžné spotřebiče (neohřívají vodu a netopí s ní), to znamená zdražení o 400 – 500 Kč ročně.
  • U rodinného domu s vytápěním elektřinou mohou náklady vzrůst dokonce o 7 600 Kč ročně.
  • U domu či bytu vytápěného plynem můžeme očekávat zdražení o 2 300 Kč u menších spotřeb, ale u vyšších i o 5 000 Kč ročně a víc.

Podle mě je tohle zvýšení nákladů, se kterým by měl zákazník počítat, aby nebyl při vyúčtování v šoku.

 

A jak jsou na tom ceníky v porovnání s trhem?

Navíc, co se týče nových ceníků, zas až tak výhodné nejsou. Pokud se trochu rozhlédnete, najdete na trhu dokonce i standardní ceníky, které mají nižší cenu.

 

U ceníku elektřiny mne zarazila také jedna věc. U dvoutarifních sazeb, tedy těch pro ohřev vody nebo vytápění elektřinou, je cena ve vysokém i nízkém tarifu stejná. To zase tak překvapivé není, někteří dodavatelé to tak mají. Překvapilo mne však, že u sazeb pro vytápění elektřinou je cena vyšší než u sazby jednotarifní. Sice jen o korunu, ale přece.

Časté bývá, že u těchto sazeb je cena ve vysokém tarifu vyšší než v jednotarifní sazbě, ale cena u nízkého tarifu, tedy toho, kde je většina spotřeby, je nižší. Celkové náklady tak v těchto sazbách i u dodavatele vychází levněji než u jednotarifní sazby. Zde tomu tak není.

Pro domácnosti, které topí elektřinou, tedy tento ceník není výhodný.

 

Podobně tomu je u plynu, kde je zase stejná cena za MWh i za měsíční plat pro všechna pásma spotřeby. V praxi to znamená, že ceník je velmi nevýhodný pro malé spotřeby plynu. Především u domácností, kde mají jen sporák se zde hodně přeplácí.

 

Na obhajobu dodavatele a dTestu je potřeba uvést, že ceny elektrické energie a zemního plynu byly v době letošní aukce výrazně vyšší než při té loňské, kdy se pohybovaly na dlouholetém minimu. Zdražení tedy bylo nevyhnutelné.

Nicméně způsob, jakým tato informace (ne)byla předána zákazníkům je podle mne přinejmenším mírně pochybný, možná i krapet neetický.

 

Posuďte sami, jestli raději chcete dodavatele, který takříkajíc „na férovku“ napíše „museli jsme zvýšit cenu“ (protože opravdu museli), a nebo dodavatele, který se o tom ani nezmíní a místo toho napíše dobře znějící věty o atraktivních cenách a výhodných podmínkách?

A další otázka k zamyšlení: Jak férové jednání můžete od takového dodavatele očekávat v budoucnu?

 

Chcete vědět, o kolik se pro vás podmínky zhorší a jestli nejsou někde lepší možnosti? Ozvěte se.

 

Komentáře