Možnost úniku z nevýhodných smluv

Poslední měsíce či roky řádí na trhu podomní prodejci s přihláškami k energetickým aukcím. Ačkoliv je podomní prodej na mnoha místech zakázaný, děje se stále. A děje se ještě horším způsobem než dřív.

Dříve chodili podomní prodejci se smlouvami na změnu dodavatele. Mohli jste se tak upsat k jinému dodavateli pod příslibem snížení ceny a v horším případě si tím cenu naopak zvýšit. Tyto smlouvy však mohly domácnosti ještě poměrně dlouhou dobu vypovědět, takže to nebyl zase tak velký problém. Občas se to zkomplikovalo „darovanými“ LED žárovkami, nicméně situace nebyla neřešitelná.

Dnes je tomu jinak. Dnes chodí podomní prodejci většinou s takzvanými přihláškami k energetické aukci. Nebo případně jen volají a sjednají s Vámi tuto přihlášku po telefonu. A to už může být problém.

Proč je to problém?

Protože od těchto přihlášek můžete odstoupit jen do 14 dní od podpisu, a pokud tuto lhůtu promeškáte, už je nevypovíte bez nutnosti alespoň jednou změnit dodavatele. Musíte následně přijmout dodavatele, kterého za Vás tyto společnosti uzavřou, pokud od nich nechcete dostat několikatisícovou sankci za porušení smlouvy (protože přihláška je smlouva).

Těchto aukčních firem existuje velké množství a řada z nich si na aukční firmy pouze hraje. Slibují Vám aukci a výběr nejlevnějšího dodavatele, ale ve skutečnosti sepisují pouze jednoho dodavatele. Tímto způsobem mají zajištěné, že noví zákazníci od podepsaných smluv neodstoupí, protože by museli zaplatit pokutu. Navíc pokud si nedáte dobrý pozor, může se stát, že v přihlášce máte uvedenou garantovanou cenu vyšší, než máte teď, nebo že za Vás mohou ukončit smlouvu předčasně s pokutou od stávajícího dodavatele. Častým terčem těchto aktivit bývají právě senioři, kteří mohou mít podepsaných i více smluv najednou a kterým tak může hrozit sankce z více stran.

Podpisem takové přihlášky nebo jejím odsouhlasením po telefonu si tedy můžete velmi uškodit.

Často se také tímto způsobem dostanete k dodavatelům, kteří se řadí k nejhorším na trhu vzhledem k obchodním podmínkám a často i vzhledem k ceně. Může za Vás tak být sepsána smlouva s takovými obchodními podmínkami, že je pro běžného člověka prakticky nevypověditelná.

Mezi takovéto dodavatele patří např. STABIL ENERGY s.r.o., Rodinná energie a.s., Energie pro Tebe a.s., Lidová energie s.r.o. a další dodavatelé podobně krásně znějících názvů.

U těchto bývají smlouvy i na pět let. Na jejich ukončení máte jenom jeden měsíc během tohoto období, do kterého se musíte trefit, jinak se smlouva prodlouží. Jsou zde vysoké pokuty a to i v případě stěhování a prodeje nemovitosti. A není mnoho způsobů, jak se těchto nevýhodných smluv zbavit.

Jeden se však teď objevil. Při plošném zvyšování cen na trhu přistoupili někteří z těchto dodavatelů k tomu, že zrušili některé ceníky a sloučili je do nových, samozřejmě dražších.

O této skutečnosti informují zasláním SMS zprávy, ve které se píše pouze o změně produktové řady a možnosti odstoupit. O zvýšení ceny se v ní nemluví a obecně to vyzní jako nedůležitá zpráva.

Pro příjemce však důležitá je, protože to je pravděpodobně neopakovatelná příležitost se z těchto smluv vyvázat. Při zvýšení ceny máte totiž ze zákona právo od smlouvy odstoupit bez jakékoliv sankce.

Pokud Vám tedy přišla nějaká taková zpráva, neváhejte a řešte to! Zabráníte tím nejen tomu, že se Vám cena zvýší, ale naopak si můžete zajistit nižší cenu a uniknete tak z problémové smlouvy, kterou byste jinak těžce ukončovali.

Jestli nevíte, jak na to, kontaktujte odborníka, který Vám s tím pomůže. Případně se můžete obrátit i na mě, vše za Vás vyřídím.

Komentáře