Jste připraveni na vyúčtování?

Zřejmě se již blíží konec zimy. A že to tentokrát byla pořádná zima! Po minimálně dvou letech, kdy jsme v České republice měli velmi mírnou zimu, přišla tentokrát jedna tuhá a mrazivá. Přineslo nám to možnost užívat si zimní radovánky nejen na horách, ale také potřebu trochu více si zatopit, aby nám doma bylo příjemně. Co tato skutečnost bude znamenat pro naši peněženku?

 

Již téměř čtyři roky se věnuji energetickému poradenství a u klientů, kteří si sami topí, jsem za poslední dvě zimy zaznamenala pokles spotřeby, především u vytápění plynem. Někdy se jednalo o velké snížení spotřeby, které šlo ruku v ruce s i desetitisícovými přeplatky na energiích.

Obdržet při vyúčtování přeplatek je vždy příjemné, obzvlášť když se jedná o větší částky. A často spolu s přeplatkem přišlo ještě i snížení měsíčních záloh. To je také příjemné. Nebo ne?

Vzhledem k tomu, že poslední dvě zimy byly mírné, dodavatelé energií začali plošně snižovat zálohy. Současná zima, k jejímuž konci se právě blížíme, však byla opět taková, na jaké jsme byli zvyklí dříve. Bylo tedy potřeba více topit. A spotřeba se pravděpodobně zvýšila.

Se sníženými zálohami se tak velmi jednoduše může stát, že místo velkých přeplatků přijdou tentokrát velké nedoplatky.

Odhaduje se, že by se náklady na vytápění mohly zvýšit o 10 – 20 % oproti předchozímu roku. Mnoho lidí může během letošního roku čekat vyúčtování s menším či větším nedoplatkem. U např. starších rodinných domů s plynovým vytápěním se tak může v následujícím vyúčtování platit i o několik tisíc korun ročně víc.

Kromě nemilého překvapení v podobě „nenadálých“ výdajů navíc zde může vyvstat pro mnoho domácností či firem také finanční problém. Budou muset najednou vynaložit větší obnos na úhradu nedoplatku. Dodavatelé energií již nemohou na nedoplatky vystavovat splátkový kalendář a tak bude po všech zákaznících nedoplatek požadován hned.

V takovém případě je lepší prevence, tedy mít správně nastavené zálohy, aby se náklady rozprostřely do více měsíců.

Ale co teď s tím, když je zima již téměř za námi? Můžete vůbec něco udělat, aby Vás nedoplatek nesrazil na kolena?

Pravděpodobně ano!

Pokud Vám má vyúčtování plynu (případně elektřiny) přijít během následujících 2-3 měsíců, tak toho již mnoho úpravou záloh nespravíte. Můžete se alespoň dopředu nachystat na nedoplatek a odkládat si peníze stranou.

Chodí-li Vám vyúčtování až v pozdějších měsících roku, dejme tomu od června dále, můžete ještě výši nedoplatku snížit nebo úplně vyrovnat úpravou záloh. Tím, že vrchol topné sezóny již máme za sebou, je možné zkontrolovat navýšení spotřeby a dopočítat, kolik Vám na zálohách může chybět. Podle tohoto údaje si potom zálohy do dalšího vyúčtování navýšit.

Pokud si nejste jisti, jak si případný nedoplatek spočítat nebo se Vám nechce tomu věnovat čas, spočítám to ráda za Vás.

Komentáře